IELTS Sınavında Neler Sorulur?

IELTS Sınavında Neler Sorulur?

IELTS, Dünya çapında 130 ülkede 10 binden fazla eğitim kurumu ve şirket tarafından kabul edilen bir İngilizce sınavıdır. Bu sınav hakkında araştırmalarınıza yeni başlıyorsanız öncelikle “IELTS Nedir” yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda, IELTS neler sorulur, sınav formatı nasıl, hangi bölümde ne soruluyor, IELTS sınavında hangi konular var, sınav nasıl yapılıyor gibi sıkça karşılaştığımız sorulara kaynaklar ile cevap vermeye çalışacağız.

IELTS Sınavında Neler Sorulur?

Yardımamı İhtiyacın Var?
Yardımamı İhtiyacın Var?

IELTS sınavı İngilizce yeterliliğini belirlemek için yapılan bir sınavdır. Ama İngilizce eğitimi alırken alıştığımız gramere dayalı soruları bu sınavda bulamazsınız.

Sınav Okuma (Reading) bölümünde okuduğunuzu anlamayı, Dinleme (Listening) bölümünde dinlediğinizi anlamayı ölçer.

Yazma (Writing) bölümü 2 görevden oluşur.

Writing task 1’d3 şema, grafik, tablo gibi bir soru karşınıza çıkar. Bu tablolardaki verilere göre minimum 150 kelimelik bir makale yazmalısınız.

Writing Task 2’de ise size verilen konu üzerine bir makale yazılması gerekir. Yazarken kullandığınız cümle yapıları, ileri düzey kelimeler, bağlaçlar, imla kurallarına uyum v.b. gibi bir çok kritere bağlı kalarak sizin yazma becerilerinizi değerlendirir.

Konuşma (Speaking) bölümü ise diğer sınavların aksine karşılıklı yapılır. Yani bir IELTS uzmanı ile konuşarak yapılır.

Değerlendirme kullandığınız kelimeler, cümle yapıları ve doğru telaffuz vb. gibi kriterlere göre yapılır.

IELTS Reading Sınavında Ne Sorulur?

Okuma – Reading bölümünde verilen 3 makalede, sizin okuduğunuzu anlamanızı test eder. Soru formatları buna göre hazırlanmıştır. Bazen yazarın fikrini anlayıp anlamadığınız; bazen de cümle tamamlama yaparak makaledeki fikre katılıp kalmadığınız sorulur. Soru formatları hakkında daha detaylı bilgilere ve örnek sorulara bizimde referans aldığımız ielts reading örnekleri sitesinden ulaşabilirsiniz.

IELTS Writing Sınavında Ne Sorulur?

Yazma – Writing bölümü 2 görevden oluşur; Writing Task 1 ve Writing Task 2.

İlk görevde verilen bir diyagram, şema üzerinde veya bir form hakkında 150 kelime makale yazmanız istenir.

İkinci görevde ise verilen bir konu üzerinde 250 kelimelik bir makale yazmanız istenir. Yazılması gereken makalelerin kesinlikle belirli bir formatı ve kullanılması gereken kalıplar mevcuttur. IELTS writing sınavı hakkında daha detaylı bilgiyi ielts writing sınav içeriği sitesinde bulabilirsiniz.

IELTS Listening Sınavında Ne Sorulur?

Dinleme – Listening bölümü 4 dinleme parçasından oluşur. Konuşmalar genelde, gündelik hayatta 2 kişinin karşılıklı konuşması, monolog bir anlatım, maksimum 4 kişinin eğitim üzerine geçen konuşması ve akademik bir konu üzerine bir monologdan oluşur. IELTS Listening sınavında çıkan soru örneklerine ve soru formatlarına bizimde referans aldığımız ielts listening örnekleri sitesinden ulaşabilirsiniz.

IELTS Speaking Sınavında Ne Sorulur?

Konuşma (Speaking) sınav süresi toplamda 11 – 14 dakika sürer. Bu süre içerisinde adaylara 3 bölüm halinde sorular sorulur.

1. bölümde kişisel bilgileriniz sorulur; “Adınız, Soyadınız, Soyadınızı kodlar mısınız” gibi.

İkinci bölümde, en sevdiğiniz film hangisi, neden bu filmi çok sevdiniz veya neden sizi bu kadar etkiledi gibi sorular sorulur.

Üçüncü bölüm ise genelde 2 bölümün devamı şeklinde sorular karşınıza çıkacaktır. Mesela, “Film izlemenin avantajları ve dezavantajları nelerdir ?”

Bu yazımızda, “IELTS Sınavında Neler Sorulur” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Kaynak olarak ielts.org sitesinden faydalandık. Eğer yazımızı beğendiyseniz belki aşağıdaki makalelerde ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın